Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2007 roku działała w oparciu o przepisy wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
Komisja prowadzi punkt konsultacyjny, który jest czynny w każdym miesiącu, gdzie udzielono pomocy w formie podjęcia terapii łącznie dla 21 osób.
Przeprowadzono wiosenna i jesienną kontrolę sklepów prowadzących sprzedaż artykułów alkoholowych, wynikiem tej kontroli były pouczenia.
Ponadto odpowiadając na potrzeby zmieniającego się prawa przeprowadzono szkolenie dla podmiotów gospodarczych zajmujących się sprzedażą alkoholu. Szkolenie przeprowadziła Pani dr Teresa Kobrzyńska będąca ekspertem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Także pełnomocnik Gminnej Komisji RPA, którym jest Pani Anna Parzonka uczestniczył w szkoleniach organizowanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Poznaniu i Najwyższą Izbę Kontroli, w zakresie prawidłowości wydatkowania środków z zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Dwóch członków Komisji uczestniczyło w szkoleniu „Rola i zadania punktu konsultacyjnego”.
Wiele czasu zajęły kontakty z Sądem Rejonowym – było to 5 pozwów do Wydziału Spraw Rodzinnych i Nieletnich. Pełnomocnik uczestniczył w 12 rozprawach, 3 dzieci zostało umieszczonych w rodzinach zastępczych.
Komisja zgodnie z programem ustalonym na rok 2007 zorganizowała rajd rowerowy dla około 60 dzieci z Piotrówki, Wodzicznej, Trzcinicy i Lasek do Bursy w Laskach, gdzie odbyły się konkursy dotyczące wiedzy o szkodliwości alkoholu oraz zagadki, gry planszowe i zespołowe. Dla dzieci przygotowano grill, ciasto i napoje oraz nagrody.
20 dzieci uczestniczyło w imprezie „Dzień Dziecka” w Słupi p/Kępnem z przyświecającym mu hasłem „Słodki Uśmiech Dziecka”, zorganizowanej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Prorodzinnym „Światło”.
W ramach programu zorganizowano wypoczynek letni dla 56 dzieci. Na koloniach w Ustroniu Morskim było 35, a na obozie w Kobylej Górze 21 dzieci.
W 2007 roku otwarto 2 nowe świetlice środowiskowe i obecnie działają 4 świetlice w Laskach, Trzcinicy, Piotrówce i Wodzicznej (z zimową przerwą). Działalność świetlic jest na wysokim poziomie, pracuje tam profesjonalna kadra, coraz więcej dzieci traktuje świetlice jako miejsce do miłego spędzenia czasu wolnego. Opiekunki świetlic Renata Adamska i Patrycja Staszczyk złożyły swoje programy i sprawozdania Radzie Gminy Trzcinica. Na bazie świetlic odbyły się „Zielone wakacje”, w których uczestniczyło około 70 dzieci, a jesienią w ramach dofinansowania Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu odbył się kurs tańca prowadzony przez instruktora Dariusza Baranowskiego. Świetlice przygotowują części artystyczne na imprezy środowiskowe w miejscowościach gdzie działają.
Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ściśle współpracuje ze Szkołami gdzie został przeprowadzony program profilaktyczny „Trzeci Elementarz”, którym objęto 69 uczniów gimnazjów i ich rodziców oraz nauczycieli.
Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik składa podziękowanie Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, opiekunom świetlic środowiskowych za pracę wykonywaną na rzecz Naszego środowiska – „Jest to trudna, często mało widoczna ale jak ważna działalność” - dodaje.