26 czerwca 2008 odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Trzcinica poświecona w głównej mierze zawarciu porozumienia międzygminnego „Budowa zakładu zagospodarowania odpadów w Olszowie” oraz przystąpieniu Gminy Trzcinica do Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Wrota Wielkopolski”. W obradach udział wzięli Dyrektorzy Zespołów Szkół w Trzcinicy Małgorzata Hadzik i w Laskach Hanna Smyrek oraz przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji Ireneusz Lewicki.
Po otwarciu sesji, przywitaniu gości i przyjęciu porządku obrad przez przewodniczącego Rady Gminy Zdzisława Mikołajczyka, Wójt Gminy Grzegorz Hadzik złożył sprawozdanie z działalności międzysesyjnej oraz z realizacji uchwał podjętych na XXI Sesji Rady Gminy.
Dyrektorzy szkół przedstawili informację o wynikach nauczania i osiągnięciach szkolnych w roku szkolnym 2007/2008. Do najważniejszych sukcesów zaliczyć należy zdobycie tytułów laureatów na szczeblu Wojewódzkim Województwa Wielkopolskiego konkursów chemicznego, polonistycznego i Wiedzy o Wielkopolsce, uzyskanie jako Gmina Trzcinica najlepszego wyniku w powiecie ze sprawdzianu klas VI oraz miejsca drugiego z części humanistycznej i pierwszego z części matematyczno – przyrodniczej w powiecie z egzaminu gimnazjalnego klas III, a także wiele osiągnięć sportowych i artystycznych.
Przedstawiciel Policji Ireneusz Lewicki przedstawił informację Komendanta Policji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznym na terenie gminy Trzcinicy.
Gmina Trzcinica przystąpiła do porozumienia międzygminnego „Budowa zakładu zagospodarowania odpadów w Olszowie”. Jednym z warunków powstania powyższego zakładu jest zebranie partnerów samorządowych grupujących ponad 150000 mieszkańców. Proces ten dobiega końcowi, w czym duża zasługa władz samorządowych Gminy Kępno. Powstawanie takich zakładów wymuszają coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące segregacji śmieci a także rosnące koszty składowania niesegregowanych odpadów komunalnych (tzw. opłata marszałkowska, której wzrost jest znów zapowiadany). Gmina Trzcinica jest na początku tej drogi i wiele musi być jeszcze usprawnione jednakże już teraz istnieje pewien system segregacji obejmujący odbiór sprzed posesji raz na kwartał przez wyspecjalizowaną firmę szkła i tworzyw sztucznych, chociaż przydałoby się jeszcze częściej. Dwa razy w roku odbierane są odpady wielkogabarytowe, a raz w roku wszelka elektronika. Wszystkie te dodatkowe usługi są bezpłatne. Uporządkowano kilka miejsc będących nieużytkami. W utrzymaniu czystości wielką rolę i zasługę mają mieszkańcy, którzy w większości dbają o swoje posesje. Jak widać z powyższego, udział Gminy Trzcinica w przedsięwzięciu „Budowa zakładu zagospodarowania odpadów w Olszowie” jest konieczny i celowy a także w perspektywie korzystny dla mieszkańców w związku z rosnącymi opłatami za usługi komunalne.
Podjęto także uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Trzcinica do Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Wrota Wielkopolski”. Gmina Trzcinica od 2006 roku aktywnie uczestniczyła jako partner w działaniach Fundacji „Wrota Wielkopolski”. W wyniku współdziałania odbyło się wiele ciekawych i interesujących działań. Zaliczyć można do nich szkolenia i warsztaty dla przedsiębiorców, rolników oraz liderów lokalnych. Odbył się kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, kurs języka angielskiego oraz kurs tańca. Zorganizowano festyny i imprezy o charakterze ponadgminnym, były to: „Festyn Rodzinnie – Sportowo – Bezalkoholowo” ZS Laski, „Turniej Wsi Wielkopolskiej” Rada Sołecka Piotrówka, „Festyn Poznajemy Swoich Sąsiadów i Partnerów” Rada Sołecka Wodziczna, „Wigilia u Wrót Wielkopolski” ZS Trzcinica, „Śniadanie Wielkanocne” KGW Trzcinica a także „Biesiada Ludowa” KGW Laski, Majówka dla Seniorów ZEiR. Dzieci i uczniowie uczestniczyli w wielu konkursach historycznych, ekologicznych, plastycznych i innych. Duży nacisk położono na propagowanie regionalizmu i troskę o zabytki. W ramach tego działania opracowano karty i charakterystyki każdego obiektu zabytkowego Gminy Trzcinica. W Bursie w Laskach odbył się konkurs na najlepszy produkt regionalny, gdzie z dużym powodzeniem prezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich.
Oznakowano i uzyskano niezbędną dokumentację dotyczącą szlaków rowerowych.
Nie zabrakło także promocji, w tym folderów i opracowań tematycznych, opracowano kalendarz, mapę turystyczną, folder „Przyroda Wrót Wielkopolski”. Prezentowano także stoisko na targach „Polfarma” w Poznaniu. Powyższe częściowe zestawienie obrazuje jak korzystna okazała się współpraca Gminy Trzcinica z Fundacją „Wrota Wielkopolski” i jakie wymierne korzyści przyniosła. Ważne jest także to, iż wszystkie działania finansowane były ze środków zewnętrznych Pilotażowego Programu Leader + Schemat II. W chwili obecnej otwiera się kolejny rozdział, tym razem w ramach stowarzyszenia Lokalna Grupa działania”Wrota Wielkopolski”, które powiększyło się o pozostałe Gminy Powiatu Kępińskiego. W ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2009 – 2015 będzie możliwe przeprowadzenie wielu potrzebnych i ważnych przedsięwzięć w tym na przykład remonty Domów Ludowych.
Radni podjęli także uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Trzcinica do realizacji projektu systemowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Podjęta uchwała dotyczyła przystąpienia GOPS w Trzcinicy do ubiegania sie o środki i realizację w ramach działania systemowego, rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, przy czym dofinansowanie zewnętrzne wynosić będzie około 90 % kosztów całego programu.