Sołectwo Wodziczna.


Podstawowe informacje.

Sołtys: Sławomir Nawrocki, zam. Dzierżążnik

Prezes OSP: Tomasz Kulak

Przewodnicząca KGW: Teresa Kuboszek

Prezes Towarzystwa Społecznego "Tilia" - Bożena Henczyca


Położenie.

Sołectwo Wodziczna leży w południowo-wschodniej części Gminy Trzcinica, graniczy od południowego wschodu z Gminą Wołczyn i z Gminą Byczyna w województwie opolskim. W skład sołectwa wchodzą: wieś Wodziczna, kolonie: Ignacówka Druga, Ignacówka Trzecia, osada Teklin, przysiółek Dzierżążnik.

Odległość Wodzicznej do większych ośrodków wynosi:

  • Kępno – 20 km,

  • Kalisz – 82 km,

  • Wrocław – 83 km.

Sołectwo jest oddalone o 3 km od Urzędu Gminy.



Dziedzictwo historyczne.

Początki założenia wsi datuje się na 1400 rok. Ziemie te należały do Stogniewów i Trzcińskich do 1812 roku. Folwark w Wodzicznej ok. 1560 roku pobudował Jan Trzciński w miejscu obecnej osady Dzierżążnik. W 1812 roku właścicielem został baron Knobelsdorf. Był to okres zastoju gospodarczego i spustoszenia powstałego po przemarszu wojsk francuskich i rosyjskich. Z powodu kłopotów finansowych po roku część folwarku została odsprzedana Żydowi Somelowi, który z kolei w roku 1855 sprzedał go właścicielowi Pomorza Paczyńskiemu von Her Reiinesdorf. Pierwotnie wieś Wodziczna należała do dóbr Dzierżążnik. W roku 1835 odseparowano ją od dworu i przeszła na własność włościan zaciężnych. Folwark Dzierżążnik został w 1913 roku sprzedany na upełnorolnienie gospodarstw w Wodzicznej.


Środowisko kulturowe, zabytki.

Do obiektów zabytkowych oraz atrakcyjnych przyrodniczo na terenie Sołectwa Wodziczna należą:

1.   Kościół pod wezwaniem „Matki Boskiej Nieustającej Pomocy”; wybudowany w 1894 roku ze składek mieszkańców wsi i innych darczyńców; świątynia została wybudowana z cegły w stylu neogotyckim; znajduje się tam kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, poświęcona przez Ojca Św. Leona XIII,



2.   Dworek w Teklinie z 1870 roku, wyremontowany w 1984,
3.   Budynek poszkolny wybudowany w 1889 roku jako szkoła dwuklasowa; w 1907 roku dobudowano zachodnią część z klasą i mieszkaniem dla nauczyciela;
4.   Budynek szkoły poewangelickiej, w którym mieściła się sala lekcyjna z mieszkaniem dla nauczyciela; później budynek został przekwalifikowany na przedszkole samorządowe; obecnie w rękach prywatnych.


Ludność.

Wodziczna na koniec października 2008 roku liczyła 616 mieszkańców. Struktura demograficzna jest stosunkowo zdrowa, z dużą ilością osób w wieku przedprodukcyjnym.


Przedsiębiorstwa.

Na terenie miejscowości Wodziczna znajduje się kilka przedsiębiorstw , w szczególności branży handlowej,.usługowej i produkcyjnej.




Dom Ludowy W Wodzicznie.