Zarządzenie Nr 6/2011
Kierownika Urzędu Gminy- Wójta Gminy Trzcinica
z dnia 31 stycznia 2011 r.
w sprawie zasad i warunków podnoszenia
kwalifikacji zawodowych przez pracowników
W związku z art. 24 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 223 poz. 1458), art. 17 i art. 1031 - 1036ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 ze zmianami) oraz standardem nr 2 standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych zawartych w Komunikacie Nr 23 Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2009 r. w sprawie standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych (Dz.Urz. MF Nr 15 poz. 84) zarządzam, co następuje:
§ 1.
-
Wprowadza się przepisy regulujące zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników Urzędu Gminy Trzcinica zwanego dalej Urzędem.
-
Z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą możliwe jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownikówUrzędu.
-
Jeżeli podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika odbywa się z jego inicjatywy to pracownik zobowiązany jest złożyć pisemny wniosek do Sekretarza Gminy ,w celu uzyskania zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
-
We wniosku pracownik podaje formę (rodzaj) podnoszenia kwalifikacji, czas trwania, datę rozpoczęcia oraz zakończenia.
-
W planie finansowym Urzędu przewiduje się środki finansowe na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników.
-
Zasady, częstotliwość i tryb szkolenia pracowników na szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, regulują odrębne przepisy.
§ 2.
W przypadku gdy podnoszenie kwalifikacji zawodowych następuje z inicjatywy pracodawcypracownikowi, który wykonuje zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na zasadach określonychwRozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236 poz. 1990 z późn. zm.).
§ 3.
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe udziela się:
-
urlopu szkoleniowego w wymiarze określonym w art. 1032Kodeksu pracy.
-
zwolnienia z całości lub części dnia pracy, aby umożliwić punktualnie przybycie na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
§ 4.
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe pracodawca może przyznać dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie, które precyzuje w zawieranej umowie określonej w § 5.
§ 5.
-
W umowie dotyczącej podnoszenia kwalifikacji zawodowych określane są wzajemne prawa i obowiązki stron.
-
Umowę o której mowa w ust. 1 zawiera się na piśmie.
-
Ewidencję zawartych umów oraz świadczeń z nich wynikających prowadzi Sekretarz Gminy.
-
Wzór umowy zawarto w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§ 6.
Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe:
-
który bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
-
z którym pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, o której mowa w § 5, nie dłuższym niż 3 lata,
-
który w okresie wskazanym w pkt b) rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 943 Kodeksu pracy (rozwiązanie umowy wskutek mobbingu),
-
który w okresie wskazanym w pkt b) rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 Kodeksu pracy (rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika)
-
lub art. 943 Kodeksu pracy (rozwiązanie umowy wskutek mobbingu), mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach
- jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.
§ 8.
Pracownicy, którzy są zatrudnieni na stanowiskach wymagających uzyskanie dodatkowych uprawnień, są zobowiązani do ich aktualizacji przed upływem terminu ważności informując o tym pracodawcę.
§ 9.
W sprawach związanych ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności na etapie przygotowania do pełnienia stanowiska pracy, stosuje się odrębne Zarządzenie Nr … z dnia ... w sprawie określenia sposobu odbywania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tą służbę dla pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych.
§ 10.
Wykonanie zarządzenia powierza się Sekretarzowi Gminy Trzcinica.
§ 11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Wójt Gminy Trzcinica
(-) mgr Grzegorz Hadzik