W sobotnie popołudnie, 17. stycznia br., w Laskach miała miejsce wspaniała patriotyczna uroczystość, zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Lasek LUKUS we współpracy z Zespołem Szkół w Laskach, ks. kanonikiem Andrzejem Grzegorzewiczem, sfinansowana przez Urząd Gminy w Trzcinicy.
Związana ona była z 90. rocznicą Powstania Wielkopolskiego, które jako jedyne z powstań narodowych zakończyło się pełnym sukcesem.
Uroczystość rozpoczęła się zbiórką i powitaniem uczestników przez dyrektora ZS Hannę Smyrek, na placu przy Zespole Szkół w Laskach skąd wszyscy wraz z pocztami sztandarowymi Zespołu Szkół i OSP z Lasek przemaszerowali do kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP. Tam ks. proboszcz odprawił uroczystą mszę św.
Świąteczny wystrój kościółka podkreślał wyjątkową atmosferę tego dnia. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wiersza, napisanego na tę okazję przez panią Halinę Górecką, urodzoną w Laskach, córkę powstańca, obecnie mieszkającą w Jankowych, pt. „ Nasz dowód miłości”:
Lasecka Ziemio, rodzinna, droga
Od lasu po las rozciągniona
- Łaskami ciesz się dobrego Boga -
Razem z mym Stwórcą bądź uwielbiona.
Odważnych synów światu wydałaś
- Matce Laseckiej się kłaniali -
W sobie tak mocno ich rozkochałaś
Za Ciebie życie by oddali.
Na krok marszowy z powstańczą nutą
Krok ten od pługa zamienili,
Wojenną wagą: śmierć – życie, ... z butą
Ofiarną młodość odmierzyli.
Nam przekazali Cię Niepodległą
- Anioły Twoje już nie płaczą ... -
Mazurka tańczą z duchem poległych
Na piękniejącą z nieba patrzą.
Duchy praojców co strzegli wiary
- Cmentarne wzgórze ich kości kryje -
Śpijcie w pokoju, my pamiętamy!
Lasecka Ziemia rozkwita, żyje.
Ksiądz kanonik w kazaniu przesyconym historią i patriotyzmem wymienił nazwiska powstańców wielkopolskich, których mogiły znajdują się na cmentarzu w Laskach. Bardzo uroczystym akcentem mszy św były również dary ołtarza w postaci powstańczej czapki i flagi narodowej.
Po mszy miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy, ufundowanej przez ks. proboszcza, upamiętniającej walczących o wolność mieszkańców gminy Trzcinica. Do odsłonięcia tablicy zaproszony został Wójt Gminy Grzegorz Hadzik i pani Jadwiga Ślęk, córka powstańca i żona żołnierza AK.
Po zakończonych obrzędach religijnych, uczestnicy przemaszerowali główną ulicą Lasek do sali Domu Ludowego, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości.
Prezes TPL LUKUS Jacek Rabiega powitał wszystkich zgromadzonych: Wójta Gminy Trzcinica, radnych, delegacje sołectw i organizacji społecznych gminy Trzcinica, dyrekcje szkół, bibliotek, przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej, Towarzystwa Miłośników Krańców Ziemi Ojczystej Genius Loci z Siemianic, Towarzystwa Genealogicznego z Ostrowa Wielkopolskiego, rodziny powstańców, zainteresowanych mieszkańców Lasek.
Następnie dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Laskach oraz członkowie TPL przedstawili montaż słowno – muzyczny, przygotowany przez nauczycielki ZS w Laskach Annę Rabiegę i Hannę Smyrek. Nie zabrakło pięknych powstańczych piosenek, Roty czy hymnu państwowego w wykonaniu szkolnego chóru, prowadzonego przez panią Danutę Wieczorek, a także faktów i poezji nt historii powstania wielkopolskiego. Z przepiękną interpretacją „Modlitwy powstańca”, w powstańczej czapce wystąpił ks. Andrzej Grzegorzewicz.
Kolejnym elementem uroczystości było wygłoszenie referatu przygotowanego przez Pawła Trzęsickiego pt. „Nikt im iść nie kazał”, dotyczącego przebiegu powstania na terenie powiatu kępińskiego i jego uczestnikach z terenu gminy Trzcinica. W bardzo przystępny sposób została nakreślona ówczesna sytuacja w Europie i Polsce, bezpośrednie przyczyny powstania, a także bohaterstwo mieszkańców gminy Trzcinica. Udało się odnaleźć ponad 40 nazwisk mieszkańców biorących czynny udział w powstaniu.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, przygotowana przez Marię Woźnicę. Znalazły się na niej dokumenty potwierdzające uczestnictwo w powstaniu, fotografie dowódców frontu południowego, przedwojenne i współczesne miejsca upamiętniające powstańców wielkopolskich, a także odznaki i odznaczenia nadawane powstańcom. Obecnie wystawę można oglądać w bibliotece Zespołu Szkół w Laskach, następnie zostanie udostępniona w siedzibie TPL LUKUS.
Specjalnie na tę okazję , z inicjatywy Wójta Gminy Trzcinica, została wydana okolicznościowa pocztówka, przedstawiająca zabytkowy kościół w Laskach oraz tablicę poświęconą uczestnikom walk o niepodległość i więźniom obozów zagłady, do której fotografie wykonała Justyna Muszalska. Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkową widokówkę.
Istotnym punktem spotkania były również wystąpienia gości, które następnie wywołały gorące dyskusje wśród uczestników spotkania.
Odczytany został również list Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, skierowany na ręce Wójta Gminy, w którym dziękując za zaproszenie i doceniając zaangażowanie wszystkich organizatorów, wyraził życzenia satysfakcji z realizacji tak wartościowej inicjatywy oraz by prowadzone w całej Wielkopolsce obchody związane z 90. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego zapisały się na trwałe w pamięci nie tylko lokalnych społeczności, ale również wszystkich Polaków.